Recent News

Pazar, Mart 02, 2014

DevFest Women 2014


Dün Google'ın kadın yazılımcıları buluşturmak sektörde onların da bulunduğunu ve iyi işler yapabildiğini göstermek amacıyla düzenlediği DevFest Women etkinliğine konuşmacı olarak katıldım.
Başvuru sürecinde olayın oldukça profesyonel işlediğini söylemem gerek. Osman Yüksel'in attığı maille etkinlikten haberim olmuştu. Üç sunum önerisiyle gittiğim organizasyon komitesi bana etkinlik sitesinden konularla başvuru yapmam gerektiğini söylediler. O aşamayı da hallettikten sonra program 22 şubatta açıklanacaktı. 22 şubatta gelen bir maille 20 dakikalık bir sunum için konularımızın kabul edildiği söylenmişti.
Üç konuyla başvurduğum için hangi konunun programa dahil edildiğini bilmiyordum. Konuyla ilgili tekrar mail attım. Konuda anlaştık. Bu aşamaya kadar her şey güzel. 

Etkinlik programını inceledim ve konuyu değiştirmeye karar verdim. Mümkün ise konuyu değiştirmek istediğimi belirten kısa bir mail attım. Maile bir cevap dönülmedi. Fakat etkinlik programına baktığımda konunun değiştiğini gördüm. Programa sürekli bakmamış olsam diğer konuyla ilgili bir sunum hazırlamış olacaktım.

Etkinlik yaklaştıkça bir kaç bilgilendirme maili aldık ; 
"Salonda wireless bulunmayacak MAC adreslerinizi alabilir miyiz ?" 
Bir de organizasyon komitesinden birisi "Sizinle etkinlik ile ilgili konularda ben ilgileneceğim bir sorun olursa arayabilirsiniz numaram şu"
"Salonlarda sunum için tek çıkış VGA ona göre hazırlıklı gelin" 
"İngilizce kısa özgeçmiş ve bir fotoğrafınızı göndermelisiniz" şeklinde mailler. 

Bundan sonra yazacaklarım da sadece bir konuşmayı dinleyip giden kimseyi ilgilendirmeyecek ama gün boyu etkinliğe katılanları , etkinlikte konuşma yapanları oldukça etkileyen ayrıntılardı.

* Etkinliğe 9-10 gibi gittiğinizde kayıt sorunsuzdu. Fakat daha sonra gelenler için yaka kartı , etkinlik programı yoktu. İnternetten alınan kayıtlar sanırım tamamen formaliteydi. Çünkü gelen sayısına bakılıp bir planlama yapılmış değildi.

* Bilgisayar çantası , normal çanta , mont vs ile aralarda beklemek oldukça yorucuydu. Organize komitesinden mail atıp numarasını veren arkadaşı aradık. Diğer konuşmacı arkadaş ile birlikte eşyaları bırakabileceğimiz güvenli bir yer olup olmadığını sorduk. Komitenin başındaki kişiye soralım dedi. Hep birlikte yanına gittiğimizde talebimizi ilettik ve sanki dünyanın en saçma talebinde bulunmuşuz gibi ellerini açıp etrafı göstererek "Öyle bir yer yok , istediğiniz yere bırakın" dedi. Eşyalarınızı ortaya bırakın ne yaparsanız yapın şeklindeki bu tavırla şok olduk. Peki diyerek eşyalarımızı Mobilium standına bıraktık. Göksel ve Utku'ya teşekkürler.

* Sunum yapılan salonlar oldukça küçüktü. Her salonda en az 10 kişi ayakta kalıyor , içeriye bakıp en az 10 kişi de geri dönüyordu.

* Sunumu yapacağımız C salonu öğleden sonra aniden değiştirilip oldukça küçük bir sınıfa taşındı. Çoğu kişi ayakta kaldı :(

*Sunumda internet kullanacağımı baştan belirttiğim için değiştirilen salonda kablo aradım , kabloyu bulamayınca organizasyon komitesinden birinden yardım istedim. Salonda internet kablosu var mı diye sorduğumda komite başkanı yine ne yapacaksın interneti dercesine "İnternet mi lazım?" diye sordu. Beni belirttiklerinin aksine wireless ile ağa bağladılar. Mac adresi bilgisi ve benim götürdüğüm dönüştürücü oldukça gereksizdi.

* Gördüğüm kadarıyla sadece Salon A da sunumların video kaydı alındı. Diğer salonlarda video kaydı yoktu. Ayrımcılığın da bu kadarı :) Çok sevgili Necdet Hoca bizim sunumlarımızda kayıt yaptı. Yani diğer salonlarda olan herkes kendi başının çaresine baktı.

* 20 dakika çok kısaydı kimseye zaman yetmedi.

* Etkinlikte teknik konular çok azdı. Program son dakika değiştiği için buna da girebilirim dediğim bütün sunumlar paralel salonlarda çakıştı. 

* Bir de sunumlar kabul edildiğinde istenen özgeçmiş ve fotoğraf ne içindi hala anlayabilmiş değilim. Siteye eklenmedi ve etkinlik alanında bu şekilde bir afiş yoktu. ( Yıllar sonra gelen edit ; aslında bu kısım içinmiş ben görmemişim : http://devfesttr.com/women/session/hallc/session9.html )

Büyük beklentilerle gittiğim bu etkinlikten gün sonunda hayal kırıklığı ile ayrıldım. En azından kayıt yaptıran kişi sayısına bağlı olarak salonlar ayarlansaydı daha fazla kişi sunumlardan yararlanabilirdi. 

Etkinliğin en güzel tarafı sevdiğim insanların benim için gelmiş olması , kripton ekibiyle toplanmamız ve sunumum sonunda aldığım yüreklendirici yorumlardı.

0 yorum:

Yorum Gönder