Recent News

Çarşamba, Kasım 14, 2012

LinuxCon Europe 2012

Bu sene Barcelona'da düzenlenen Linuxcon için şirketimiz Markafoni'nin desteği ile yeni gelişmelerden haberdar olmak için üç arkadaş konferansa katıldık.

Oturumlar 8 salonda paralel olarak gerçekleştirildi. Her gün ilk iki oturum büyük salonda keynote olarak ortak yapıldı. İlk üç gün konferans son gün de GlusterFS ve Yocto workshoplarından oluşan konferansa ilgi yoğundu.
Advancing the User Experience 
Mark Shuttleworth bulut sistemleri için yeni dizayn yapmayı sağlamak amacıyla juju yazılımından kısaca bahsetti ,  development aşamasının laptopta , testin cloud ortamında ve productionın metal kasalarda yapılmasını içeren bir geliştirimden bahsetti.


Mostly Sunny : Why Evernote Runs Their Own Linux Servers Instead of "The Cloud" 
Evernote'un kendi yaptığı hesaplar doğrultusunda cloud sisteminin maaliyetinin kendi sistemlerini host etmekten daha maliyetli olacağını düşündükleri için cloud kullanmadıklarını anlattılar. Evernote uygulamasının Tomcat , Apache , java6 , Mysql 5.1 Xen , Debian Stable  kullandığını anlattı.

Resource Isolation : The Failure of Operating Systems & How can we fix it ? 
Linux kernelinde yapılan yeni eklemelerden bahsedildi.
Bunlardan ilki mount namespaces üzerinde : Kernel 2.4.19 ile birlikte her process için ayrı gelen mount namespacelere private mount eklemesi yapılmış.
User namespaces : System üzerinde birden fazla root kullanıcısı oluşturulmasına imkan sağlanıyor.
Cgroups : Konferans esnasında birden fazla oturumda bahsedilen cgroups processlerin mantıksal olarak gruplanması temeline dayanıyor. Böylece web server 1 ve mail server 3 tarzında cgrouplar yarataratak kaynak kullanımı kısıtlarını gruplar bazında yapabiliriz.
Checkpoint ve restore : Sistemde checkpoit belirleyip migrate yapmaya imkan sağlayabilecek bu gelişme için kernel tarafında bir çok geliştirim yapılmış.

Kaynak ayırımı için de CPU ve Memory kaynaklarının cgrouplar bazında kısıtlanmasından bahsedildi.

Oturumda admin toolarından vzctl ve userspace toollarından LXC  den kısaca bahsedildi.
unshare komutu ile de processler ayrı namespaceler içerisinde isteğe bağlı olarak hali hazırda çalışabilmektedir.

SSD Devices & Caching : fscache , Block Cache ve Device Driver Oturumda bcache , fscache ve scazy diskler ile ilgili karşılaştırmalı bilgiler verdiler. SSD disklerin performans konusunda bir çok söz verdiğini ve maliyetinin hala yüksek olduğundan , gerekli performansın alınabilmesi için yapılabilecek cache entagrasyonlarından bahsettiler. Oturumda scazy disk sürdürücüsü  James Bottomley  da vardı. Sohbet havasında geçen güzel bir oturumdu.

Checkpoint and Restore : Are we there Yet ? 
CIR nedir ve ne için kullanılır ile başladı oturum . CIR uygulamaların anlık snapshotlarının alınması ve istediğimiz durumda restore edilip daha sonra istenilen yere yerleştirilmesidir. Canlı taşıma ve sistemi kapatmadan kernel güncellemesi sağlayan bir yapıdır.
Dump sırasında bir uygulama başlatıldığında kerneldan hangi dosyaların açıldığına dair bilgi ister. Uygulamadan kernela geçici bir fonksiyon gönderiliyor , dump alınca kernela ne kadar kaynak kullanıldığı soruluyor. Bu geliştirimleri zorlayan bazı uygulamaların çok şeffaf çalışması ve arka planda ne yaptığını söylememesidir.

Open Source Cloud Platforms 
Cloud yapıların evrimini ile başlandı , Public -> Private -> Hybrid -> Mobile
Private cloudların genellikle development ve test için localde kullanıldığı , open cloud platformlarından eucalyptus oturumun genel konusuydu.

Optimizing the Performance of Linux Servers  
İşimle ilgili en az reklamlı oturum buydu diyebilirim. Ana başlıklar şu şekildeydi diğerlerini de alt maddeler halinde yazacağım.
*Apache ve nginx
*Disk I/O block devices raid scazy
*Kernel
*Network
*Firewall
*DB

Bir sunucunun performansı için yukarıdakilerin düzgün ayarlanması ve kontrol edilmesi gereklidir.
Performans artırabilecek diğer öneriler şu şekilde
*Paketten kurulum yerine kaynak koddan kurulum yapın.
*Sadece gerekli paketlerin kurulumunu yapın daima minimal kurulum yapmaya dikkat edin.
*X ve gnome vb paketleri kurmayın
*Consolun 1024X768 değil 40X25 karakter uzunluğunda olmasına dikkat edin.
*Software RAID kullanımını tercih edin.
*Kernelinizi tekrar derleyin ( Ne kadar stabil bir sistem getirir tartışılır)
*Gereksiz modülleri exclude edin.
*Apache modüllerinin sayını azaltın gereksiz olanları kaldırın.
*"Make one change at a time " :)
*Apache yerine nginx kullanın

Disaster Resilience on Linux 
Bu oturumda SUSE'den Lars Marowsky-Bree sistemlerde hatalar olabileceğini fakat downtimeların opsiyonel olduğunu anlattı.

Research Into Open Hardware Tek kadın konuşmacı sunumu buydu sanırım , Catarina Mota open source hardware ile donanım tarafında yaptıklarından bahsetti.  Aşağıda konuyla ilgili güzel bir video da mevcut.


Linux : Where Are We Going 
Herkesin merakla beklediği kişi Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds sahnedeydi. Bir gün önce beraber fotoğraf çektirmiş ve kısa bir sohbet imkanı bulmuştuk :)


Son derece mütevazi biriydi. Bütün soruları içtenlikle yanıtladı. Kişisel projem olarak başladım bu işe diye devam etti. Şu an kernelde 1.3 milyon satır kod bulunduğunu göz önüne alırsak büyük bir başarı :) 
Kadın geliştiricilerin az olduğunu ve bunun sadece Linux ile ilgili değil bilgisayar bilimlerinde de bu durumun böyle olduğundan bahsetti. Bu konuyla ilgili hep soru sorulduğu için başka soru sorulmamasını istedi.  Gelecek ile ilgili hiç bir planımız yok ama endişelenmiyoruz diyerek oturumu sonlandırdılar.Konuşmanın detaylarını merak edenler hepsini burada bulabilirler.2 yorum:

Süpermiş ya, Linus ile bir fotoğraf da ben istiyorum :D

eticaret te linus bie fotograf istiyoruz.
www.eticaretpaneli.com

Yorum Gönder