Recent News

Salı, Eylül 18, 2012

Going Google Roadshow İzlenimleriGoogle ve Global IT tarafından Türküye'de gerçekleştirilen ilk Enterprise etkinlik olan Going Google Roadshow Sakıp Sabancı Müzesi'ndeydi. Google etkinliklerinin güzel olduğunu duymuştum. Gitmeden önce de belli bir beklentim vardı. Etkinliğin yapıldığı alan oldukça güzeldi. Sunumlar 13:00 de başladı.

İlk sunum Google Türkiye direktörü Bülent Hiçsönmez tarafından yapıldı.
Sunumdan aklımda kalanlar ;
* İnternette gelinlik aramalarının en fazla nisan ayında damatlık aramalarının da temmuz ayında yapıldığı
* Kobilerin internet kullanarak büyüme oranlarını 8-10 kat arttırabilecekleri

İşin şakası bir tarafa ilk sunum oldukça güzeldi. İnternetin hayatımızda ne kadar önemli olduğu , artık internetten uzak bir iş bile yapıyor olsak interneti kullanmanın bizim için ne kadar önemli olabileceği tekrar tekrar vurgulandı.

İkinci sunum Sebastien Marotte tarafından yapıldı , ilk sunuma ek olarak aklımda birbirinden farklı ülkede olan çocukları ile her hafta sonu video konferans yapıp oyunlar oynadıkları kalmış :)

Etkinliğin en beğendiğim sunumu Working in the Future - Demo. İki google çözüm mühendisi sahnedeydi. Gerçekten güzel düşülmüş ve çalışılmış bir sunumdu. Demosunu yaptıkları teknolojilere hiç yabancı olmayıp kullanmama rağmen hiç sıkılmadan izledim. Peki neler mi yaptılar ? Google docs belgesi açıp eş zamanlı olarak düzenlediler. Düzenledikleri belge üzerinde yüz yüze konuşmak için San Francisco ofisinde bulunan arkadaşları ile hangout yaptılar. Bu demoda gözüme çarpan da şu oldu. Eş zamanlı düzenledikleri belgenin olduğu klasöre bir resim eklediler. Resmin ismi picture01.jpg gibi bir şeydi. Bu bir chromebook resmi idi. Google drive arama alanında chromebook yazıp aradıklarında picture01.jpg de arama sonuçlarında çıkıyordu. 

Türkiye'de kurumlar bulut ile tanışıyor sunumunu Melih Murat yaptı. Sunumun gösteriminde bir takım aksaklıklar oldu , fakat o konuya oldukça hakimdi. 
Kurumlarda sanallaştırmanın bulut için bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Bir şirkette uzaktan erişilen servislerin kullanımı fazla ise buluta geçisin o kadar kolay olacağını , bulut bilişim temellerinden biri olan kullan-öde ödeme sisteminin yaygınlaşması gerektiğinden bahsetti. Buluta geçmeyi düşünen şirketlerin özel bulut mu yoksa genel bulut mu kullanmalarına karar vermeleri , özel bulutun yüklü bir sermaye maliyeti ve iş yapma şeklini değiştireceğini , genel bulutun ise servis yatırımı yapmayı gerektireceğini anlattı.
Konferans boyunca sorulan en güzel soru tüm verilerimizi buluta taşıdıktan sonra hükümetin bu servisleri yasaklaması ya da kısıtlaması durumunda ne olacağı idi :)

Kahve molasından sonra Erik de Muinck Keizer Enterprise search konusunu anlattı.
*www nun 50 milyar sayfadan fazla olduğu bu kadar sayfayı okuyup aradığımızı bulmamızın tam 47 yıl anlamına geldiği
*İş yerleri içinde arama yapanların %38 inin aradığını bulabildiği, bulunmayan her içeriğin olsa bile tekrar girildiği 
*Bilgi üzerinde çalışan insanların ulaşamadığı her veri için yıllık zararının 57 bin dolar olduğu
*Şirket içi aramalarda en sık kullanılan yöntemin telefon olduğu
*Şirket içi yapısız bilginin 44 kat artacağı ve bunlarla başa çıkılmazsa verim ve üretkenliğin
 azalacağı anlatıldı.

Son sunumda da Google Apps kullanan şirketlerin dönüşümü nasıl yaşadığı ve deneyimlerinden bahsedildi.

Google Apps'e geçmeye düşünen şirketler uygulamalardan sadece mail anlamında faydalanmak istemiyor. Geçişten sonra Microsoft Office ürünlerinden ve lisans bedellerinden de tamamen kurtulmayı planlıyor. Bu da demek oluyor ki Google Apps kullanımı yaygınlaşırsa şirket içi dökümanlar da platform bağımsız ve Microsoft bağımsız olabilir.

Bütün sunumları hiç sıkılmadan ilgi ile dinledim. Benim için son derece faydalı oldu. Gelmek isteyip de işten güçten gelemeyenler için de buraya gördüklerimi yazayım dedim ;)

0 yorum:

Yorum Gönder