Recent News

Salı, Temmuz 14, 2009

Staj Günlüğü 12.Gün

Bugün yapmakta olduğum paketin hatalı olduğunu görerek yıkıldım.
Daha sonra aramalarıma tam gaz devam etmeye başladım.Debian paket deposundan donkey isimli sadece bir kerelik parola üreten bir programı gözüme kestirdim.Başladım araştırmaya.
Paketin install dosyasında yazanlara göre öncelikle sıkıştırılmış dosyayı açıyouz ./setup diyerek setup dosyasını çalıştırıyoruz.
Daha sonra bu setup dosyası obj dizininin içerisinde sistemin adı ve sürümünün birleşiminden oluşan (örn.Linux.2.6.25.20-114)bir dizin oluşturuyor.
Daha sonra cd komutu ile bu dizinin içinden ./configure ve make komutlarını çalıştırıp programımızı yüklüyoruz.
Şimdi bu anlatılanları konsoldan yapmak kolay sadece komutları yazıyoruz çalışıyor.Ama paket yapma kısmı biraz zahmetli.
Paketin lisans,homepage vs bilgilerini internetten araştırarak pspec.xml dosyasını oluşturdum.
actions.py ye geldiğimizde setup dosyasını çalıştırmak için shelltools.system(./setup) komutunu kullandım.bu komutu konsoldaki kullandığımız komutları çalıştırmak için kullanabiliyoruz.
Linux.2.6.25.20-114 klasörüne geçmek için bir hayli zorlandım.Necdet Hocamdan ve internetten faydalandım.İlk olarak `uname -r` komutunu kullanmaya çalıştık.Ama sürekli bir hata verdi.Önce çok fazla tırnak işareti kullanımından kaynaklanan  syntax error, daha sonra uname i komut olarak görmediğinden kaynaklanan bu dizin bulunamadı hatası.En sonunda pes etmedik ve actionsAPI de bulunan  get.curKERNEL() fonksiyonunun sürüm numarasını verdiğini bularak bu işi hallettik:)
Ama programın bana hazırladığı engeller bitmedi ve bin dosyasının /usr/local/bine atılmasından dolayı çalıştıramama gibi bir sorun baş gösterdi.
Uzun uğraşlar sonucunda hala bulamadık.Bugünlük bu kadar...:)

0 yorum:

Yorum Gönder